Aktualności

Znajdź pradziadka w Internecie
18 września 2012

Znajdź pradziadka w Internecie

Szukasz dokumentów z historii swojej rodziny? Znajdziesz je w Internecie.


Udostępnianie w sieci archiwów staje się na świecie coraz popularniejsze. Niestety, w Polsce nadal jest tak, że większość akt jest dostępna wyłącznie w wersji papierowej. Aby móc z nich skorzystać, trzeba pójść do archiwum, wypełnić rewers i czekać na jego realizację. Jest szansa na zmianę. Dzięki programowi Kultura+ coraz więcej archiwalnych akt można znaleźć w Internecie - dokumenty sukcesywnie są digitalizowane i udostępniane w sieci.


Czy digitalizacja ocali nasze archiwa?


Digitalizacja, czyli skanowanie materiałów archiwalnych i przenoszenie ich do bazy komputerowej to „ostatni dzwonek” dla wielu z nich, ponieważ zwyczajnie się rozpadają. Udostępnianie ich w Internecie w wersji cyfrowej to kolejny priorytet programu.


Dotychczas najwięcej dokumentów opublikowały Archiwa Państwowe w Lublinie oraz w Poznaniu.


Akta urzędów stanu cywilnego to przede wszystkim akta urodzeń, ślubów i zgonów. Po100 latach od sporządzenia są przenoszone do archiwów. Archiwalne akta są kluczowe dla osób prowadzących badania genealogiczne. Zanim powstały urzędy stanu cywilnego (połowa XIX wieku) dowody zdarzeń związanych z narodzinami, ślubami i zgonami były rejestrowane w księgach parafialnych. Digitalizacja archiwów obejmuje zarówno akta urzędowe jak i parafialne. Teraz zostają bezpłatnie udostępnione w Internecie.


Gdziekolwiek jesteś możesz przeszukać archiwa i odnaleźć dokumenty z historii własnej rodziny.


Archiwalne dokumenty są także poszukiwane pzrez naukowców, najczęściej takie jak Metryka Koronna, Rząd Polski na Uchodźstwie, zespół ksiąg stanu cywilnego i akta metrykalne (w tym tzw. akta zabużańskie). Programem zostały objęte głównie te archiwa, które nie mają własnych pracowni digitalizacyjnych. Kopie cyfrowe materiałów archiwalnych będą docelowo dostępne w Internecie, za pośrednictwem portalu szukaj w archiwach. Prace digitalizacyjne przewidziano na kolejne lata, a tempo przyrastania zbiorów dostępnych on-line związane będzie z poziomem finansowania archiwów państwowych.


Nie wszystkie skanowane w Archiwum Państwowym strony trafiają do Internetu - chodzi o dokumenty, w przypadku których mogłoby dojść do złamania Ustawy o ochronie danych osobowych.


Jakie skany są już dostępne on-line?


W sieci są już na przykład skany akt Rady Żydowskiej w Lublinie z lat 1939-42, cennych dla historyków zajmujących się II wojną światową. „W tym roku chcielibyśmy umieścić w internecie akta Trybunału Koronnego, które powstawały od XVI do XVIII wieku” – powiedział Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie. Zasoby archiwum on-line są ciągle wzbogacane.
Źródła:


Dziennik


Gazeta Lublin


Gazeta Poznań

Autor: PLUSC

> Wszystkie aktualności

 
 

Wizytówki firm

Reklama

(Miejsce na wizytówkę)

Reklama

(Miejsce na wizytówkę)

Reklama

(Miejsce na wizytówkę)

Reklama

(Miejsce na wizytówkę)

Reklama

(Miejsce na wizytówkę)

Reklama

(Miejsce na wizytówkę)
 
 
Wydruk pochodzi z Platformy Usług Stanu Cywilnego
www.usc.pl © 2016