Publikacje


Dodaj do aktówki Dodaj do aktówki   Drukuj
 
01 czerwca 2011 / Autor: GH / Źródło: Redakcja Portalu PLUSC

Uznanie ojcostwa

Strona  1  2  3  4  >  >> 
Uznanie ojcostwa

Uznanie, to ustalenie i potwierdzenie ojcostwa, które następuje poprzez dobrowolne oświadczenie mężczyzny, że dane dziecko pochodzi od niego, a więc - że on jest jego ojcem.

Uznanie ojcostwa po zmianie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zastępuje od czerwca 2009 roku w prawie o aktach stanu cywilnego, wcześniej używane pojęcie uznania dziecka. Jednak oba sformułowania przywoływane są w obu ustawach naprzemiennie. Poprawne sformułowanie to uznanie ojcostwa. W rozdziale poświęconym pochodzeniu dziecka definiowane jest zarówno macierzyństwo jak i ojcostwo.

Uznanie ojcostwa dotyczy takiego dziecka, które nie jest owocem małżeństwa, albo gdy urodziło się przed zawarciem przez rodziców ślubu, lub w stosunku do którego zostało zaprzeczone domniemane ojcostwo.

Warunki do uznania ojcostwa

Mężczyzna może uznać ojcostwo bez względu na swój stan cywilny, jeśli posiada pełną zdolność do czynności prawnych, czyli jest pełnoletni. Jeśli ojciec nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych może uznać ojcostwo jedynie przed sądem opiekuńczym.

Kiedy można uznać ojcostwo?

Ojcostwo może być uznane przed urodzeniem dziecka, w trakcie rejestracji urodzenia dziecka lub po sporządzeniu aktu urodzenia. Można uznać ojcostwo tylko dziecka niepełnoletniego, oraz poczętego, lecz nie narodzonego. Do uznania ojcostwa potrzebna jest zgoda matki w formie oświadczenia potwierdzającego, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka.

Jeżeli dziecko zmarło przed osiągnięciem pełnoletniości, uznanie ojcostwa może nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym mężczyzna dowiedział się o śmierci dziecka, nie później jednak niż do dnia, w którym dziecko osiągnęłoby pełnoletniość.

Strona  1  2  3  4  >  >> 
 

Wizytówki firm

Reklama

(Miejsce na wizytówkę)

Reklama

(Miejsce na wizytówkę)

Reklama

(Miejsce na wizytówkę)

Reklama

(Miejsce na wizytówkę)

Reklama

(Miejsce na wizytówkę)

Reklama

(Miejsce na wizytówkę)
 

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią z innymi!
 
 
 
 
 
Wydruk pochodzi z Platformy Usług Stanu Cywilnego
www.usc.pl © 2016