[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 24 Mar 2017, 22:07

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zmiany w akcie urodzenia
PostWysłany: 22 Lut 2017, 16:18 

Jeżeli mojemu ojcu zostało sprostowane sądownie nazwisko np. z Nowak na Schulz, to jak w tym przypadku powinienem sprostować swój akt urodzenia i małżeństwa w tym zakresie (zmiana nazwiska ojca)?
Tzn, czy wystarczy w trybie administracyjnym (tj. podstawie sprostowanego aktu urodzenia i małżeństwa ojca), czy też konieczna jest droga sądowa?
Czy sprostowanie nazwiska ojca w moim akcie urodzenia i małżeństwa spowoduje automatycznie zmiane mojego nazwiska rodowego (bez wpływu na nazwisko przeze mnie noszone)

Z góry dziękuję.

Offline Profil  

Temat postu: Re: Zmiany w akcie urodzenia
PostWysłany: 17 Mar 2017, 10:21 
Awatar użytkownika

Pochwały: 29
Akt późniejszy czyli akt urodzenia może sprostować kierownik usc, który ten akt posiada na podstawie aktu wcześniejszego czyli aktu małżeństwa rodziców.
Postanowienie sądu dot. tylko sprostowania nazwiska ojca a nie dziecka. Mógł sąd od razu w jednym postanowieniu sprostować te dwa nazwiska i ojca i dziecka gdyby wnioskodawca wystąpił z takim wnioskiem do sądu, bo sąd działa tylko z wnioskiem strony.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 17 Mar 2017, 11:22 

Czyli tak:
1. Aktem małżeństwa ojca (ze sprostowanym jego nazwiskiem) prostuję swój akt urodzenia. Czy zmienia się w moim akcie urodzenia tylko nazwisko ojca? Czy także moje nazwisko?
2. Czy dalej mój akt małżeństwa (w zakresie sprostowanego nazwiska ojca i mojego nazwiska rodowego) muszę prostować sądownie, czy wystarczy droga administracyjna?

Ja chcę mieć w swoich aktach "nowe" sprostowane nazwisko ojca, i takie samo nazwisko rodowe, natomiast nazwisko noszone, nadal te, które miałem od urodzenia.

Dziękuję i pozdrawiam

Offline Profil  

PostWysłany: 19 Mar 2017, 07:09 
Awatar użytkownika

1. Sprostowaniu w Pana akcie urodzenia ulegnie nie tylko nazwisko i nazwisko rodowe ojca ale Pana nazwisko i nazwisko rodowe również na takie jakie nosi ojciec po zmianie czyli Schultz, jeżeli z aktu urodzenia wynika, że nosi Pan nazwisko ojca (ojciec ma zmienione nazwisko na Szulc, to i dziecko, czyli Pan nie może mieć innego nazwiska jak jego ojciec czyli Szutz), tylko trzeba to we wniosku o sprostowanie aktu urodzenia napisać.
2. Na podstawie Pana aktu urodzenia po jego sprostowaniu kierownik usc, który przechowuje Pana akt urodzenia, na Pana wniosek będzie mógł sprostować akt małżeństwa w ten sposób aby zapis nazwiska Pana i Pana ojca był taki sam, jak w Pana akcie urodzenia czyli Szultz i na tym kończy się prostowanie Pana aktu urodzenia i małżeństwa.
3. Jeżeli nadal po zawarciu małżeństwa pragnie nosić Pan nazwisko Nowak, to trzeba będzie złożyć kolejny wniosek, tym razem do dowolnie wybranego kierownika usc w kraju, o zmianę nazwiska w trybie administracyjnym z nazwiska Szultz na Nowak. Nazwisko w akcie urodzenia pozostanie bez zmian czyli Szultz, bo ta administracyjna zmiana nazwiska będzie dotyczyła tylko nazwiska noszonego po zawarciu małżeństwa, o czym mówi art. 7 ustawy z dnia 17 października 2008r. o zmianie imienia i nazwiska.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 19 Mar 2017, 21:41 

Dziękuję Pani Krystyno, mam teraz jasność. Mam jednak jeszcze jedno pytanie, jak już wyprostuje swój akt urodzenia i małżeństwa (pozostawiając nazwisko "Nowak" jako noszone po zawarciu małżeństwa), To co z aktami urodzenia moich małoletnich dzieci? Czy dobrze myślę, że należy te akty sprostować na podstawie mojego aktu małżeństwa (tego sprostowanego). Zmieni się im nazwisko ojca i ich nazwisko (na Schulz). A dalej należy w trybie administracyjnym zmienić ich nazwisko na to noszone przeze mnie, czyli "Nowak"?

Z góry dziękuję.

Offline Profil  

PostWysłany: 20 Mar 2017, 07:11 
Awatar użytkownika

W pkt 2 mojej wypowiedzi zamiast zapisu kierownik usc, który przechowuje Pana akt urodzenia powinno być akt małżeństwa, bo akt prostuje zawsze ten kierownik usc, który go sporządził a w pkt 2 jest informacja dot. prostowania aktu małżeństwa.
Jeżeli kierownik usc sprostuje akt małżeństwa w części dot. nazwiska i nazwiska rodowego Pana ojca oraz nazwiska i nazwiska rodowego Pana z Nowak na Szultz, to i sprostowaniu ulegnie Pana nazwisko noszone po zawarciu małżeństwa na nazwisko Szultz, bo nie może Pan nosić innego nazwiska po zawarciu małżeństwa, jak to z jakim Pan małżeństwo zawierał (po sprostowaniu nazwiska), czyli nazwisko Szultz. Jeżeli z tego małżeństwa są małoletnie dzieci, to i ich akty urodzenia też powinny być sprostowane na Pana wniosek przez kierownika usc, który te akty przechowuje. Sprostowaniu będzie podlegało nazwisko dziecka z Nowak na Szultz i nazwiska ojca dziecka i jego nazwisko rodowe z Nowak na Szultz.
Prostowanie aktu stanu cywilnego ma bowiem ten skutek, że prostuje się te zapisy w akcie, które w chwili jego sporządzenia były błędnie wpisane a błędnie wpisane dlatego, że ten błąd w nazwisku nastąpił już w chwili sporządzenia aktu urodzenia Pana ojca, bo zamiast nazwiska Nowak powinno być wpisane nazwisko Szultz.
Dopiero wówczas wystąpi Pan o zmianę swego nazwiska noszonego po zawarciu małżeństwa w trybie administracyjnym z Szultz na Nowak z rozciągnięciem tej zmiany nazwiska na małoletnie dzieci ( art. 8 ust. 2 ustawy o zmianie imienia i nazwiska).
Decyzja administracyjna o zmianie nazwiska ma inny skutek, nie od dnia sporządzenia aktu, jak to ma miejsce w przypadku sprostowania aktu a od dnia jej odebrania przez wnioskodawcę.
Czyli w akcie urodzenia dzieci będzie wyglądało to tak: akt sporządzony na nazwisko Nowak, wzmianka dodatkowa o sprostowaniu nazwiska z Nowak na Szultz i następnie kolejna wzmianka o zmianie administracyjnej nazwiska dziecka z Szultz na Nowak a dniem tej zmiany będzie dzień odebrania przez Pana decyzji administracyjnej. Nazwisko rodowe ojca pozostanie bez zmian czyli Szultz, bo tego Pan nie chce zmienić.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości