[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

 
Obecny czas: 14 Gru 2017, 08:14



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: zapaewnienie a ślub cywilny w innym USC
PostWysłany: 24 Cze 2017, 18:47 

Rejestracja: 17 Paź 2013, 20:19
Posty: 258
Zgłosili się do mnie młodzi, którzy złożyli zapewnienie w innym USC, ale zdecydowali się zawrzeć małżeństwo w plenerze na moim terenie. Czy w takiej sytuacji skoro złożyli zapewnienie przed innym kierownikiem ja to zapewnienie honoruje, oni tam składają rezygnacje i to zapewnienie tamten kierownik mi przesyła nawet jeśli jest w nim wpisana inna data zawarci małżeństwa? Czy powinnam ja przyjąć nowe zapewnienie a oni poinformować tamto USC, że rezygnują. Tylko jeśli ja bym przyjęła zapewnienie to wtedy wyznaczona data ślubu w plenerze musiała by być zmieniona ( a im na tej dacie zależy) bo termin miesięczny od złożenia do ślubu będzie krótszy. Natomiast licząc od daty złożenia zapewnienia w tym innym USC będzie zachowany. Do tej pory nie miałam takiej sytuacji, jak wg Państwa należy postąpić?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: zapaewnienie a ślub cywilny w innym USC
PostWysłany: 25 Cze 2017, 06:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Powinna być możliwość złożenia zapewnienia przed każdym kierownikiem usc i każdy z małżonków powinien mieć możliwość złożenia także zapewnienia osobno, ale temu nasza ustawa zaprzecza o czym świadczy zapis art. 76 ust. 1 ustawy, czyli powinno być tak, jak było w poprzedniej ustawie. Termin jest liczony zgodnie z art. 4 Kriop, bo w tym przepisie prawnym jest mowa o zapewnieniu i o tym co ma ono zawierać (nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa). Okoliczności wyłączające zawarcie małżeństwa zawierają artykuły od 10 do 15 Kriop.
To co zapisano w art. 79 ust. 4 jest tylko poszerzoną informacją dla tego kierownika usc wraz z przedłożeniem dokumentów aby mógł on sporządzić projekt protokołu zawarcia małżeństwa oraz oświadczeniem, o którym jest mowa w art. 4 Kriop lub wydać zaświadczenie, o którym jest mowa w art. 4 prim Kriop.
Nie potrzebnie tylko ustawodawca w naszej ustawie posłużył się terminem z Kriop "zapewnienie", bo to co zawierać powinno zapewnienie zgodnie z art. 4 Kriop różni się co do treści dokumentu, o którym jest mowa w naszej ustawie.
Ale skoro to tak zostało zapisane w naszej ustawie, że przed wybranym kierownikiem usc składa się zapewnienie, przedstawiając dokument tożsamości, tym wybranym kierownikiem usc, który ma przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński (art. 76 ust. 1 pkt 1 ustawy)- to trzeba ponownie sporządzić dokument, o którym jest mowa w art. 79 ust. 4 ustawy.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: zapaewnienie a ślub cywilny w innym USC
PostWysłany: 25 Cze 2017, 07:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2011, 22:12
Posty: 4810
Pochwały: 30
Ponieważ te zapewnienia są chyba w źródełku-bagienku i każdy kierownik usc może je zobaczyć, to nie może Pani przyjąć ponownie zapewnienia od tych samych osób pragnących zawrzeć małżeństwo ale przed innym kierownikiem usc (czyli przed Panią) i w innym terminie. Nie może Pani przyjąć zapewnienia do czasu aż tamtemu kierownikowi usc nupturienci nie złożą rezygnacji z zawarcia małżeństwa przed nim i tamten kierownik usc nie wprowadzi informacji do źródełka-bagienka, że małżeństwo przed nim nie zostanie zawarte z powodu rezygnacji z zawarcia małżeństwa przez nupturientów.
Jeżeli ta ustawa miała ułatwić uprościć załatwienie sprawy w usc, jak napisano w uzasadnieniu, to ja takiego ułatwienia nie widzę a wręcz odwrotnie - utrudnienia, bo w omawianym przypadku nie zostanie dotrzymany termin, o którym jest mowa w art. 4 Kriop do zawarcia małżeństwa przed Panią, chyba, że nupturiencji przedstawią ważne względy, skrócenia tego terminu i Pani uzna je za ważne i skróci ten termin zapisany w art. 4 Kriop.
Krystyna


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj: