[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 18 Paź 2017, 11:23

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: migracja aktu
PostWysłany: 25 Lut 2015, 09:31 

może to banalne pytanie, ale mam z tym problem, jak zakładać ksiegi w BUSC. Mam np. księgę urodzeń prowadzoną przez 5 lat 2000-2004 (jedna księga). Czy zakładają księgę mam założyć 5 ksiąg i wtedy np. będzie numer historyczny: 2000, rok: 2000. Czy zawsze zaznaczamy że jest to ksiega przeniesiona jeśli dotyczy aktów, ksiąg do 28.02.2015r.?

Offline Profil  

Temat postu: Re: migracja aktu
PostWysłany: 25 Lut 2015, 09:44 
Awatar użytkownika

Zakładasz oddzielnie księgę dla każdego roku, natomiast z przeniesieniem to jest podobno tak, że zaznacza się "księga przeniesiona" gdy jest to księga pozyskana z innego urzędu. Ale nie jestem pewien czy dobrze to rozumiem, bo w takim razie jak traktować księgi parafialne - jako przeniesione czy nie?

Offline Profil  

PostWysłany: 25 Lut 2015, 10:00 

Ja uzyskałam od trenerów odpowiedż, że księgi parafialne mam traktować jako przeniesione. Również te z lat późniejszych które były sporządzane w innej miejscowości iż siedziba USC, ale te miejscowości zawsze podlegały były obszarowo w tej samej gminie co USC to lata 50-60 - np księga - rok - i pierwsza litera miejscowości.
Ale czy jest to prawidłowe. Może trzeba wyjść z założenia, że przeniesione to te wszystkie inne księgi które nie były sporządzone w siedzibie dotychczasowego USC ?

Offline Profil  

PostWysłany: 25 Lut 2015, 10:08 

Czyli księga urodzeń papierowa jest jedna fizycznie 2000-2004, a w BUSC będzie 5 ksiąg.
Jeśli ksiegi parafialne traktuję jako przeniesione to czy [b]numer historyczny można wpisać: 1939/W,
Rok: 1939, Księga przeniesiona, miejsce z którego przeniesiono księgę: Parafia rzymskokatolicka w ...(i tu nazwa miejscowości) Czy tak będzie poprawnie? W ksiegach parafialnych mam np. w jednej ksiedze papierowej prowadzone są akty oddzielnie dla każdej miejscowości.

Offline Profil  

PostWysłany: 25 Lut 2015, 10:21 

Jak udostępnić akty z lat którym minął okres o którym mowa w art. 28.1 - 100 lat - urodzenia, 80- lat małżeństwa i zgony- co to znaczy, że można udostępnić na zasadach określonych w ustawie o narodowym zasobie archiwalnym - to znaczy w jaki sposób?
art. 130 ust. 3 - mówi, ze nie wydaje się odpisów z tych aktów (można wydać jeśli nie ma informacji o zgonie osoby) i
Akty stanu cywilnego po upływie okresów z art. 28.1 nie podlegają one przeniesieniu do RSC - nawet jeśli osoba żyje?

Offline Profil  

PostWysłany: 25 Lut 2015, 10:26 

Być może się mylę, ale czytając rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia rejestru stanu cywilnego oraz akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego § 30-§ 33, wydaje mi się, że zaznaczamy "księga przeniesiona" w przypadku zmiany właściwości usc w rejestrze stanu cywilnego. Nie dotyczy to ksiąg, które migrujemy. W danych migracji, w tym również ksiąg parafialnych w danych migracji podajemy usc, w którym obecnie akt jest przechowywany, czyli swoje.

§ 30. W przypadku gdy została określona właściwość urzędu stanu cywilnego dla więcej niż jednego okręgu rejestracji stanu cywilnego, oznaczenie urzędu stanu cywilnego zawiera dodatkowo identyfikatory innych gmin, które po zmianie okręgu rejestracji stanu cywilnego pozostają we właściwości danego urzędu stanu cywilnego.
[Dodaj notatkę]
§ 31. W przypadku gdy została określona właściwość urzędu stanu cywilnego dla więcej niż jednego okręgu rejestracji stanu cywilnego, w rejestrze stanu cywilnego dla gminy, która przestała stanowić odrębny okręg rejestracji stanu cywilnego, status roczników otwartych na dany rok kalendarzowy zmienia się na zamknięty. Zamknięcie rocznika wymaga wpisania w rejestrze stanu cywilnego powodu oraz uwierzytelnienia przez kierownika urzędu stanu cywilnego w gminie, która przestała stanowić odrębny okręg rejestracji stanu cywilnego, poprzez złożenie podpisu.
§ 32. 1. W przypadku gdy została określona właściwość urzędu stanu cywilnego dla więcej niż jednego okręgu rejestracji stanu cywilnego, w rejestrze stanu cywilnego status urzędów stanu cywilnego właściwych dla gmin, które przestały stanowić odrębny okręg rejestracji stanu cywilnego, zmienia się na zamknięty oraz zmienia się dane urzędu stanu cywilnego, który będzie właściwy dla więcej niż jednego okręgu rejestracji stanu cywilnego. Przepis § 30 stosuje się odpowiednio.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 zdanie pierwsze, w rejestrze stanu cywilnego dokonuje się przeniesienia roczników i ksiąg stanu cywilnego z urzędów stanu cywilnego, których status został zmieniony na zamknięty, do urzędu stanu cywilnego, który będzie właściwy dla więcej niż jednego okręgu rejestracji stanu cywilnego.
[Dodaj notatkę]
§ 33. [b]Po przeniesieniu rocznika albo księgi stanu cywilnego w rejestrze stanu cywilnego j[/b]est przechowywana informacja o urzędzie stanu cywilnego, z którego nastąpiło przeniesienie tego rocznika albo tej księgi.

Nie wiem do końca czy dobrze robię, ale ja numer księgi (pole obowiązkowe) przy zakładaniu rocznika piszę "I", , a jeśli to są księgi parafialne lub z gromadzkich rad nsrodowych to "I/M" , "I/Z"..

Offline Profil  

PostWysłany: 25 Lut 2015, 15:13 

Czy art. 130 ust.3 p.o a.s.c. należy rozumieć w ten sposób, że jeśli strona złoży wniosek o wydanie odpisu aktu np. małżeństwa Nr 1930roku to należy wydać decyzję odmowną?

Offline Profil  

PostWysłany: 25 Lut 2015, 15:52 

Moim zdaniem wchodzi tu ustawa o narodowym zasobie archiwalnym i postępujemy zgodnie z jej aktami wykonawczymi - tak jakby postąpiło archiwum państwowe - czyli wydajemy fotokopię lub kserokopię aktu.

Offline Profil  

PostWysłany: 25 Lut 2015, 16:18 

a jak liczyć te daty? urodzenia 2015 - 100 - tj. odpisów aktów od 1915 już nie wydajemy?
małżeństw i zgonów od 1935 r. nie wydajemy?

Offline Profil  

PostWysłany: 25 Lut 2015, 16:19 

Ta fotokopia i kserokopia to bezpłatnie?

Offline Profil  

PostWysłany: 26 Lut 2015, 14:08 

Co do liczenia dat: art. 28 ust. 2 - okresy są liczone od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło sporządzenie aktu - czyli do końca 2015 r, wydajemy odpisy aktów urodzeń z 1915 oraz małżeństw i zgonów z 1935 r.

Co do ceny - widzę sprzeczność w ustawie, bo raz w art. 28 jest odwołanie do ustawy o narodowym zasobie archiwalnym. W świetle towarzyszących jej aktów wykonawczych uwierzytelnione kopie są płatne (w zależności od wielkości i koloru). Natomiast art. 130 ust. 5 mówi o bezpłatnym umożliwieniu wykonania fotokopii osobie uprawnionej do otrzymania odpisu... Taki dokument nie będzie miał jednak mocy dokumentu urzędowego.
Być może sprzeczności tu nie ma - jeśli strona chce dokument uwierzytelniony to płaci a jak zwykłą kopię to nie?

Offline Profil  

PostWysłany: 02 Mar 2015, 20:26 

Jak Państwo sobie radzicie z migracją aktów bez nazwisk?
Jakie dane wpisujecie przy przypiskach- daty i osoby sporządzające?

Offline Profil  

PostWysłany: 02 Mar 2015, 21:14 
Awatar użytkownika

1. O jakie akty konkretnie chodzi?

2. W ogóle nie robię przypisków, bo po pierwsze nie mam na to czasu, a po drugie nie będę wypełniał idiotycznych rubryk, które stworzyła osoba, która nigdy w życiu aktu na oczy nie widziała, bo gdyby widziała, to by wiedziała, że pod przypiskiem nie ma ani daty jego stworzenia, ani podpisu osoby sporządzającej. Od biedy można za datę stworzenia przypisku przyjąć datę sporządzenia aktu, przynajmniej w przypadku aktów małżeństw.

Offline Profil  

PostWysłany: 02 Mar 2015, 21:27 

O akty małżeństw w tym przypadku, brak nazwisk rodziców, system wymaga wpisania , a uzupełnić nie ma jak? Przypiski przy aktach małżeństw można wpisać, bieżące też, ale inne to jest nierealne.

Offline Profil  

PostWysłany: 03 Mar 2015, 11:02 

Czy w każdym przypadku podczas migracji aktu aktualizujemy PESEL?

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości