[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 23 Kwi 2017, 17:54

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ślub z obywatelem Wielkiej Brytanii pochodzenia indyjskiego
PostWysłany: 07 Lut 2017, 14:40 

Witam. Mam dylemat. Zgłosiła się do mnie Pani, która chce wsiąść ślub z obywatelem Wielkiej Brytanii. Mężczyzna urodził się w Indiach w 1959 roku skąd wyjechał w wieku 3 lat. Nie ma możliwości uzyskania aktu urodzenia, gdyż w tamtym czasie nie było w Indiach rejestracji. Wystawiono mu tylko dokument ze szpitala Wojskowego, w którym się urodził, gdzie są tyko dane dotyczące jego urodzenia (data i miejsce). Mężczyzna brał ślub w Wielkiej Brytanii, małżeństwo zostało rozwiązane wyrokiem rozwodowym. Ma akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie. Czy bez właściwego aktu urodzenia możemy przyjąć dokumenty do ślubu, jeśli nie jakie są inne możliwości, gdzie ich odesłać? Nie mieliśmy jeszcze takiego przypadku.

Offline Profil  

Temat postu: Re: Ślub z obywatelem Wielkiej Brytanii pochodzenia indyjski
PostWysłany: 08 Lut 2017, 08:50 
Awatar użytkownika

Pochwały: 29
Pani kierownik, powiem Pani co można zrobić, tylko proszę mi powiedzieć czy mamy zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa, wydane przez władze ojczyste cudzoziemca, który urodził się w Indiach.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 08 Lut 2017, 12:51 
Awatar użytkownika

Pochwały: 29
Pani kierownik, zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa wydanej przez władze brytyjskie lub w przypadku braku tego zaświadczenia, zwolnienie z sądu polskiego i tak musimy mieć. Myślałam o czymś innym, że gdyby sąd zwalniał cudzoziemca od przedłożenia tego dokumentu, to mógłby zwolnić także od przedłożenia odpisu aktu urodzenia, tak jak to miało miejsce przy poprzedniej ustawie. Ale przy obecnym zapisie ustawy, sąd tak postąpić nie może, bo sąd może zwolnić tylko od przedłożenia zaświadczenia o zdolności prawnej, o czym stanowi art. 79 ust. 2 ustawy. Ponieważ odpis aktu urodzenia cudzoziemca do zawarcia związku małżeńskiego złożony być musi, bo jest to wymóg ustawowy (art.79 ust. 1 pkt 2 ustawy), cudzoziemcowi pozostaje tylko jedno; złożyć wniosek do sądu polskiego o ustalenie treści aktu urodzenia, bo przesłanka ustawowa ku temu jest zapisana w art. 40 pkt 2 ustawy. Na podstawie postanowienia sądu kierownik usc sporządzi polski akt urodzenia, a skoro akt będzie w rejestrze stanu cywilnego, to cudzoziemiec nie będzie musiał składać odpisu aktu, wydanego z rejestru stanu cywilnego.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 08 Lut 2017, 15:14 

Też początkowo szłam tym samym torem myślenia, żeby odesłać ich do sądu o zwolnienie z przedłożenia dokumentów. Jednakże zaświadczenie mężczyzna otrzyma z Wielkiej Brytanii, zatem brakuje nam jedynie aktu urodzenia, bez którego dalej nie ruszymy. Bardzo dziękuję za instrukcje dotyczące dalszego postępowania.

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości