[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 18 Lis 2017, 00:51

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Odpis aktu zgonu osoby spokrewnionej, badania w IPN
PostWysłany: 27 Wrz 2016, 19:49 

Witam,

Chcę otrzymać informacje zgromadzone w Instytucie Pamięci Narodowej dot. mojego krewnego, w ramach badań genealogicznych.
Według statutu usługi IPN mam prawo do otrzymania takiej informacji, tj. jestem osobą spokrewnioną dla zmarłego, przy braku najbliższej rodziny tego zmarłego (osoba ta nie założyła rodziny, a jej rodzice, rodzeństwo nie żyją).

Nie mniej, potrzebuję do wniosku załączyć akt zgonu tej osoby (rok 1947). Czy istnieje możliwość uzyskania takiego odpisu? Zdaję sobie sprawę z tego, że nie posiadam "interesu prawnego" w tej sprawie. Widzę tu jednak sprzeczność z moim prawem do badań w IPN.

Patrząc na to z drugiej strony - mogę wejść w posiadanie aktu zgonu tej osoby, odziedziczony po zmarłym rodzeństwie tejże. Tu też widzę sprzeczność, bo teoretycznie nie powinienem móc wejść w posiadanie takiego aktu. Czy zatem mógłbym go załączyć do poszukiwać w IPN?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Mariochom.

Offline Profil  

Temat postu: Re: Odpis aktu zgonu osoby spokrewnionej, badania w IPN
PostWysłany: 28 Wrz 2016, 08:19 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
A dlaczego odpis aktu zgonu, a zaświadczenie z ewidencji ludności, że osoba nie żyje IPN nie wystarczy?. Gdyby IPN były niezbędne akty zgonu osób zmarłych dla osób zajmujących się badaniami genealogicznymi, to byłoby to wpisane w ustawie o IPN, że taki odpis aktu zgonu należy dołączyć do wniosku a tak przecież nie jest.
Czym innym jest odnalezienie przez Pana, jak Pan pisze "wejście w posiadanie" odpisów aktów stanu cywilnego dalszych krewnych czy nawet sąsiada, którym się Pan zajmował do śmierci a czym innym wydanie odpisu aktu stanu cywilnego osobie uprawnionej, o której mowa art. 45 ustawy z dnia 28 listopada 2014r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U z 2014r., poz. 1741 ze zm). Ten odpis aktu zgonu, który by Pan odnalazł w mieszkaniu krewnych czy sąsiada też musiał być wydany osobie uprawnionej do otrzymania odpisu aktu zgonu. Na tym ta różnica polega.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości