[PL]  [EN]  [DE]  [RU]  [UA]

Obecny czas: 25 Lis 2017, 03:53

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Nieaktualna nazwa miejscoowści w akcie urodzenia
PostWysłany: 05 Paź 2016, 14:00 

Proszę o pomoc, w akcie urodzenia z 1956 r. wpisana nieaktualna nazwa miejsca urodzenia. Jaki przepis prawa podać w wzmiance. dodatkowej o aktualnej nazwie miejscowości

Offline Profil  

Temat postu: Re: Nieaktualna nazwa miejscoowści w akcie urodzenia
PostWysłany: 06 Paź 2016, 06:44 
Awatar użytkownika

Pochwały: 30
Wzmianka to będzie dotyczyła prostowania aktu stanu cywilnego w części dot. miejsca urodzenia, czyli art. 35 ustawy. Tylko aby taką wzmiankę dodać do aktu trzeba wiedzieć czy na pewno w roku 1956 była wpisana nieaktualna nazwa miejsca urodzenia. A skąd Pani to na pewno wie ?. Czy dotarła Pani do Monitora Polskiego a w nim do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych, w którym ta zmiana miejscowości została ogłoszona i z jakim dniem ?.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 06 Paź 2016, 21:47 

Pochwały: 1
można przywołać art.30 ust.2 poasc
Nazwę miejscowości zamieszcza się w akcie stanu cywilnego zgodnie z krajowym rejestrem urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz urzędowych nazw miejscowości i ich części
z wykazu wynika jaka była nazwa i jak jest obecnie
Dz.U.2013.200
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI1)
z dnia 13 grudnia 2012 r.
w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części
(Dz. U. z dnia 13 lutego 2013 r.)

Offline Profil  

PostWysłany: 07 Paź 2016, 12:28 
Awatar użytkownika

Pani Małgosiu, nie ta podstawa prawna z ustawy, bo ta podana przez Panią dotyczy wpisania nazwy miejscowości zdarzenia w aktach stanu cywilnego stanu cywilnego po dniu wejścia ustawy, czyli po dniu 1 marca 2015r.
Na której stronie tego podanego wykazu widzi Pani nazwę obecną i poprzednio obowiązująca i datę zmiany nazwy miejscowości - ja tego nie widzę, więc proszę podać tę stronę i w której części I czy II wykazu jest to zapisane.

Do pani Jaroszewskiej. Napisałam Pani o tym Monitorze Polskim, bo wszelkie zmiany nazw miejscowości były ogłaszane właśnie w Monitorze Polskim w formie rozporządzenia przez Ministra Spraw Wewnętrznych, łącznie z datą takiej zmiany. Wynika to z art. 2 rozporządzenia Prezydenta rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 października 1934r. o ustalaniu nazw miejscowości i o numeracji nieruchomości (Dz. U z 1934r. Nr 94, poz. 850 ze zm.).
Jeżeli kwestionuje Pani, że do aktu urodzenia została wpisana nieaktualna nazwa miejscowości, to taki akt podlega sprostowaniu ale żeby go sprostować, to trzeba udowodnić, że w chwili sporządzenia aktu w 1956r. nazwa wpisana do aktu urodzenia nie istniała. Jak Pani to udowodni?.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 07 Paź 2016, 17:11 

oczywiście art.30 ust.3 - przepraszam za pomyłkę -
W przypadku zmiany nazwy miejscowości do aktu stanu cywilnego dołącza się z urzędu wzmiankę dodatkową o zmianie nazwy miejscowości.

nic tu nie piszą że trzeba podac datę zmainhy

zatem:
na podstawie art.30 ust.3 ustawy... wpisano aktualną nazwę miejsca urodzenia/małżeństwa/zgonu : ....

w zalącziku do rozporządzenia oczywiście nie ma dat zmiany
ale wystarczy że jest dawna nazwa i obecna
konia z rzędem kto wie kiedy jakie zmiany nastąpiły i kto zmieniał nazwy
próbowałam to kiedyś ustalić ale sie poddałam
zmiany orzekane przez administrację rządową jeszcze może by się znalazło ale te ustalane przez niższe organy administracji - porażka

dlatego na podstawie wykazu i przepisu art.30 ust.3 piszę jak wyżej
:roll:

Offline Profil  

PostWysłany: 08 Paź 2016, 08:10 
Awatar użytkownika

To też nie ten przepis z ustawy. Pani Małgosiu my się chyba nie rozumiemy. Z tego co pisze pani Jaroszewska w opisanym przypadku, nie chodzi o zmianę nazwy miejscowości urodzenia po sporządzeniu aktu urodzenia, do którego zastosowanie miałby przepis art 30 ust. 3 ustawy, tylko o to, że w chwili sporządzenia aktu jako miejsce urodzenia była wpisana miejscowości nieaktualna, czyli miejscowość, której nie było.
Dopóki pani Jaroszewska nie wyjaśni nam, skąd o tym wie, że jest to miejscowość nieaktualna, to nie możemy aktu sprostować. Przyczyny wpisania takiej miejscowości urodzenia mogą być przecież różne. Przed sporządzeniem tego aktu urodzenia nastąpiła zmiana nazwy miejscowości, a do aktu urodzenia została wpisana ta nazwa sprzed zmiany, czyli nieaktualna nazwa miejscowości w chwili sporządzenia aktu urodzenia. Inne akty urodzenia znajdujące się w tej samej księdze urodzeń, posiadają prawidłową nazwę miejsca urodzenia a ten jeden omawiany akt - inną, bo kierownik usc się pomylił i zrobił błąd w zapisie nazwy miejscowości.
Natomiast ja prosiłam Panią o numer strony z wykazu i z której jego części I czy II, gdzie Pani widzi tę nazwę aktualną i nazwę poprzednią miejscowości, bo ja tego nie widzę.
Natomiast na I stronie wykazu będącego załącznikiem do omawianego rozporządzenia z 2003 r. nie ma nawet takiej pozycji - poprzednia nazwa miejscowości. Cały ten wykaz miejscowości jest wykazem aktualnie obowiązujących miejscowości i dziwne by było, aby w nim była podana poprzednia czy poprzednie nazwy miejscowości, skoro nawet z treści rozporządzenia wynika, że jest to tylko wykaz aktualnych nazw miejscowości położonych na terenie kraju. Ale skoro to Pani widzi, że są podane w tym wykazie także poprzednie nazwy miejscowości, to ja poproszę ten numer strony z wykazu, bo chciałabym także zobaczyć to co, co Pani widzi w tym wykazie.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 09 Paź 2016, 10:07 

w wykazie jest podana nazwa
np. str. 23 : Azory - nie ma już Azorów bo teraz to Kraków co wynika z dalszych pozycji i i podanego Terytu
zatem stara nazwa : Azory a Aktualna: Kraków - tak to czytam
czyli jak w akcie urodzenia mamy: miejsce urodzenia Azory - a w tabeli gmina - powiat - województwo itd. - to rozumiemy, że zgodnie z wykazem obecna nazwa to : Kraków

Offline Profil  

PostWysłany: 12 Paź 2016, 07:41 
Awatar użytkownika

To są zupełnie inne pozycje w wykazie, bo dot. one miejscowości, które już nie istnieją jako odrębne miejscowości, bo zostały włączone do innej miejscowości i to co jest w wykazie nie dot. zmiany nazwy miejscowości. Zmianą miejscowości była by zmiana nazwy tej miejscowości np. z Krynica na Krynica-Zdrój, czy Jastrzębie na Jastrzębie - Zdrój, czyli miejscowość nadal pozostaje, jako odrębna jednostka administracyjna podziału terytorialnego Państwa a tylko zmieniła się nazwa tej miejscowości..
Powracając do sprawy pani Jaroszewskiej i na przykładzie tej miejscowości Azory, która została włączona do miejscowości Kraków, to jest tak, że pani Jaroszyńska kwestionuje, że w chwili sporządzenia aktu urodzenia, jako miejscowość urodzenia nieprawidłowo została wpisana w roku 1956r. miejscowość Azory, bo ta miejscowość nosiła inną nazwę i o to ja pytam skąd pani Jaroszewska to wie, bo jeżeli coś się kwestionuje, że zostało wpisane nieprawidłowo do aktu urodzenia w chwili jego sporządzenia, to trzeba wiedzieć dlaczego się to kwestionuje.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 30 Sty 2017, 22:20 

Witam chcę zmienić w akcie urodzenia miejscowość urodzenia na aktualna. Z tego co czytam tutaj wygląda ze nie ma z tym żadnego problemu, jednak pani w USC Częstochowa powiedziała ze nie mogę tego zrobić. Muszę zaznaczyć ze w moim kazachskim akcie urodzenia było zapisano Celinograd, a dzisiejsza nazwa Astana. mam tez polski akt urodzenia w którym również zgodnie z tłumaczeniem jest zapisano Celinograd. Teraz kiedy już dostałem polskie obywatelstwo chciałbym również zmienić miejsce urodzenia. Myślałem że nie będzie z tym problemu aż tu pani z usc powiedziala ze nie mogę. :(

Offline Profil  

PostWysłany: 31 Sty 2017, 07:30 
Awatar użytkownika

Podstawą zmiany nazwy miejsca urodzenia musi być dokument urzędowy wydany przez Pana władze ojczyste, że obecna nazwa miejscowości Astana, to dawna nazwa miejscowości Celinograd, bo skąd polski kierownik ma wiedzieć, że za granicą miejscowość zmieniła nazwę.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 31 Sty 2017, 10:58 

Właśnie, i z tym jest problem, ponieważ takiego pisma oni nie wystawią, i jedyne źródło to mister Google. czyli w mojej sytuacji bez tego pisma nic nie jestem w stanie zrobić?

Offline Profil  

PostWysłany: 01 Lut 2017, 06:49 
Awatar użytkownika

W polskich aktach stanu cywilnego zmiana nazwy miejsca urodzenia jest uwidoczniona we wzmiance dodatkowej do aktu stanu cywilnego. Może w Pana kraju ojczystym, w którym akt urodzenia został sporządzony jest podobnie - proszę zapytać w usc.
Krystyna

Offline Profil  

PostWysłany: 01 Lut 2017, 14:15 

Dziękuję za odpowiedzi. a czy może być wydrukowane z Google i, nie wiem potwierdzone pieczęcią z ambasady Kazachstanu?

Offline Profil  

PostWysłany: 02 Lut 2017, 06:17 
Awatar użytkownika

A zrobi coś takiego Pana ambasada, raczej wątpię, bo ambasada wydaje dokumenty urzędowe a nie potwierdza wydruki ze strony internetowej ale o to już proszę pytać w swojej ambasadzie.
Krystyna

Offline Profil  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość